IMG_20170930_101108

باکتری اشرشیا کُلى

۰ دیدگاه

(Escherichia coli (E.coli
این باکتری در روده بزرگ انسان و پستانداران زندگی می کند و از این طریق انتقال یافته و موجب مسمومیت غذایی ،اسهال و عفونت های ادراری می شود .
درحال حاضر شرایط تولید و برداشت محصولات کشاورزی بگونه ای است که این باکتری در اکثر محصولات وجود دارد.

باکتری اشریشیا کلی که در روده جانداران خونگرم (منجمله انسان) زندگی می‌کند؛ از گلوکز تغذیه می‌کند و در غیاب گلوکز از لاکتوز هم به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند. بعنوان مثال، وقتی یک محصول لبنی می‌خوریم، دی ساکارید لاکتوز در دسترس این باکتری قرار می‌گیرد. در این هنگام با ساختن آنزیم‌های لازم که برای جذب و تجزیه لاکتوز هستند از این قند به عنوان منبع انرژی استفاده می‌شود.
از جمله ویژگی های این باکتری می توان به مواردزیر اشاره کرد:
• بطور طبیعی نوع مفید آن در ساخت ویتامین K2 و همچنین جلوگیری از رشد میکروبهای مضر در روده انسان موثر است.
• برخی از انواع آن، بزرگترین عامل عفونت‌های ادراری است.(حدود ۸۵٪)
• دومین باکتری از لحاظ فراوانی در روده است.(بعد از باکتروئیدس)
• شاخص الودگی آب شهری به فاضلاب است.
بیماری هایی که عامل آن به حساب می آید در دو دسته عفونت های روده ای و غیر روده ای قرار دارند. بیشتر موارد آلودگی به عفونت های غیرروده ای و به خصوص عفونت های ادراری در سالمندان دیده شده است. میزان آلودگی به این باکتری در دهه گذشته دو برابر شده است و سالیانه بیش از ۱۷ هزار مورد ابتلا به این باکتری در بیمارستان ها گزارش می شود. عفونت های گوارشی ناشی از این باکتری بسته به سویه خاص باکتری به صورت اسهال ساده تا اسهال همراه با خون است و با تأمین آب و الکترولیت های مورد نیاز بدن درمان می شود و نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست.
به طور کلی اشرشیا کلی، علت شایع مسمومیت غذایی است. برخی از گونه های آن به طور طیبعی در روده حیوانات و انسان یافت می شود. حدود صدها گونه از اشرشیا کلای وجود دارد که بیشتر آنها مضر هستند.این باکتری ها از طریق دست های آلوده به مدفوع، گوشت خام، شیر و آبمیوه غیر پاستوریزه منتقل می شود. کالباس، سوسیس و کاهو نیز این باکتری را منتقل می کنند. پس از ورود این باکتری از طریق دهان، این باکتری وارد روده ها می شود و به سلول های مخاط روده می چسبد و شروع به تکثیر میکند و هنگامی که تعداد آنها زیاد شود، همگی شروع به آزاد کردن سم می کنند. سم ناشی از باکتری ها، مخاط روده را تخریب و دردهای شدید شکمی و اسهال را ایجاد می کند.
تیپهای این باکتری در روده بیماریزا نیستند ولی برخی از تیپهای آن مانند تیپهای (Enterotoxigenic E. coli (ETEC با تولید سم و تیپهای (Enteropathogenic E. coli (EPEC با آسیب مستقیم و تیپهای (Enteroinvasive E. coli (EIEC) با تهاجم بافتی می‌توانند ایجاد اسهال بنمایند . اسهال اغلب خفیف است ولی در تیپهای مهاجم تر مانند (EHEC) می‌تواند خونی باشد. مهمترین عامل اسهال مسافران اشرشیاکلی (به خصوص تیپهای (ETEC) می‌باشد . البته باکتریهایی مانند شیگلا و کامپیلو باکتر نیز می‌توانند عامل اسهال مسافران باشند . اسهال مسافران اغلب نیازی به درمان آنتی بیوتیکی ندارد و فقط باید اتلاف آب و الکترولیت را جبران نمود وکمتر از یک هفته بهبود می‌یابد. ولی در موارد شدید از کینولونها مانند سیپروفلوکساسین می‌توان استفاده کرد. گونه‌های اشریشیا کلی در خارج از روده مثلا در مجاری ادراری، ملتحمه و … نیز می‌توانند بیماری‌زا باشند.[

اشرشیاکلی انتروپاتوژنیک (EPEC) :‌

عامل اسهال حاد آبکی به ویژه در کودکان است که بسیار به این میکروب حساس هستند. مخزن بیماری انسان بوده و افرادیکه با امر غذا سر و کار دارند و همچنین فاضلاب می تواند به عنوان منبع آلودگی عمل نمایند .

اشرشیاکلی انترواینویسیو (EIEC) :‌

عامل سندرم دیسانتری (التهاب روده بزرگ همراه با دفع مدفوع آبکی یا خوان آود ) می باشد. مخزن این بیماری هم انسان بوده و افرادیکه با امر غذا سر و کار دارند و همچنین فاضلاب می تواند به عنوان منبع آلودگی عمل نمایند .

اشرشیاکلی انتروتوکسیژنیک (ETEC) : عامل اسهال حاد آبکی معمولا در مسافران می باشد. در این بیماری نیز انسان به عنوان مخزن و افرادیکه با امر غذا سر و کار دارند و همچنین فاضلاب می تواند به عنوان منبع آلودگی عمل نمایند .

اشرشیاکلی انتروهموراژیک (EHEC) :‌ سندرم اسهال خونی را در بیماران باعث می شود. مخزن بیماری گوساله و مدفوع گوساله، جابجایی گوشت، ابزار و وسایل و لبنیات می تواند در انتقال بیماری نقش منبع آلوده کننده را ایفاء نماید. شیر غیر پاستوریزه ، پخت ناکافی گوشت ( مثل همبرگرها) هم می تواند یکی از دلایل شیوع این بیماری باشد.
E.Coli از ارگانیسم های آشنا و شناخته شده برای باکتری شناسان است که به طور طبیعی در روده حیوانات خون گرم، انسان و پرندگان وجود دارد. اگرچه E.Coli به طورطبیعی در روده همه انسان ها وجود دارد ولی بدن ما قادر به پذیرش منابع خارجی آن نیست.
اسهال ناشی از این میکروارگانیسم احتمالا یکی از شایعترین علل در کودکان است. علائم و عوارض ایجاد شده توسط انواع گوناگون ارگانیسم بر حسب شدت متفاوت است. هنگامی که مسافران با فلور میکروبی کشورهای مختلف خود را تطبیق می دهند، اغلب شکل ملایمی از اسهال را تجربه می کنند.
اشریشیاکلای نخستین جانداری که باروش‌های مهندسی ژنتیک مورد دست ورزی ژن قرار گرفت، در DNA حلقوی این باکتری باز گوانین (G) بیشتر از سایر بازها حضور دارد.
تعداد باکتری‌های اشریشیا کلی حاوی پلاسمید مورد آزمایش در اثر تکثیر باکتریایی زیاد می‌شود و در نتیجه تعداد پلاسمیدهای کپی‌شده در باکتری‌ها نیز افزایش می‌یابد به این دلیل در ژنتیک مولکولی از این نوع باکتری بسیار استفاده می‌شود. برای این منظور با استفاده از روش همتاسازی مولکولی سکانس موردنظر را وارد پلاسمید می‌کنند و سپس پلاسمید مورد نظر را با روش شوک گرمایی وارد باکتری‌های اشریشیا کلی می‌کنند. پس از تکثیر این باکتری‌ها روی پلاک حاوی آنتی‌بیوتیک و ال.ب. (L-Broth) و قرار دادن پلاک حاوی باکتری در ۳۷ درجه سانتیگراد (معمولا حداقل به مدت ۱۲ ساعت) با استفاده از روش‌های miniprep, midiprep, maxiprep (بستگی به مقدار DNA مورد نیاز برای آزمایش دارد) DNAموجود در باکتری اشریشیا کلی را از آن خارج می‌کنند و سپس از آن در انتقال به داخل سلول‌ها (transfection) و … استفاده می‌شود.
مدت زمانی که طول میکشد تا علائم بیماری بروز کند در واقع دوره کمون آن بسته به نوع اشرشیا کلای از ۸ ساعت تا ۲۴ ساعت متغیر است
از علائم آن می توان به مدفوع شل و آبکی، حالت تهوع، استفراغ، فوریت برای رفتن به توالت، تب، سردرد، دفع دردناک و مدفوع خونی اشاره کرد.
انتقال بیماری از طریق ( انسان ـ موادغذایی ـ انسان ) می باشد. میزان مرگ و میر در نوزادان بالا می باشد . عامل بیماری اسهال مسافران بوده و این بیماری در نقاطی شایع می باشد که بهداشت رعایت نمی شود. معمولا اسهال مسافران به سرعت ایجاد نمی شود و ممکن است ۲ تا ۳ روز بعد از خوردن یا هنگام بازگشت به منزل ایجاد گردد

مواد غذایی در معرض خطر :

گوشت ـ ماهی ـ شیر ـ آب آلوده در معرض خط آلودگی به این باکتری هستند و مهمترین منبع آلودگی ، سبزی های خام و سالاد می باشد .
از جمله کار هایی که برای پیشگیری می توان انجام داد : کنترل بهداشت کارگران آشپزخانه ، کنترل آب مصرفی . عدم مصرف سالاد و سبزی خام در رستورانها به ویژه غذاخوری های بین راهی و شستن دست ها یکی از عوامل عمده پیشگیری از انتقال بیماری است.

درمان :

در موارد خفیف بدون مراجعه به پزشک نیز می توان این بیماری را کنترل کرد. با مصرف روزانه ۲ تا ۵/۳ لیتر مایعات، حجم آب از دست رفته را می توان جبران کرد. در ۲۴ ساعت اول بهتر است از آب میوه های پاستوریزه، مایعات بدون کافئین ، چای داغ و آب گوشت یا مرغ استفاده کنید. در ۲۴ ساعت دوم غذاهای ملایم ونرم مثل برنج، نان و غلات مصرف نمایید. نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست.

استفاده از پروبیوتیک ها برای افزایش سلامت روده ای چندین سال است که پیشنهاد شده است. پروبیوتیک ها به صورت سنتی به عنوان میکروارگانیسم های زنده تعریف شده اند که اثری مثبت بر درمان شرایط بیماری زایی دارند. برای استفاده از پروبیوتیک ها در درمان بیماری های دستگاه ادراری، انتخاب سویه مناسب مهم است. به نظر می­رسد توانایی مهار کلونیزاسیون باکتری، ممانعت از اتصال و رشد آن و ایجاد تعادل در فلور میکروبی از عوامل مهم و تاثیر گذار هستند. لاکتوباسیل ها جزء فلور نرمال واژن هستند.

روش های انتقال :

تماس مستقیم هنگام خرد کردن گوشت ، ماهی و گوشت خام و غذاهای گوشتی نیمه پخته ، استفاده از آبلیمو و فرآورده های لبنی غیر پاستوریزه ، خوردن سبزیجات خام بدون ضدعفونی کردن ، استفاده از اب آلوده و یخ های سر راه (عرضه غیر بهداشتی ) و استفاده از غذای دوره گرد های خیابانی همگی می توانند در انتقال بیماری نقش موثری داشته باشند

گذاشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>